Linoleum do linorytu – A4 PLUS (25x35 cm)
Pełny opis
Wymiar: 25x35 cm
Kolor: cieniowany jasnoszary (w całej masie)
Linoryt jest techniką należąca do technik druku wypukłego, w której rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Dlatego, aby łatwiej wyobrazić sobie to, co chcemy uzyskać, warto porównać wycinany obrazek do pieczątki, którą można użyć na różnych podłożach (papierze, drewnie, tkaninie). Elementy, które nie mają być odbite na papierze należy wyciąć/usunąć.
Płyta do linorytu świetna do rycia we wszystkich kierunkach. Do opracowania matrycy używa się dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. W trakcie pracy nie rozwarstwia się, jest elastyczne, a jego odpowiednia twardość pozwala na uzyskanie gładkich linii, bez postrzępionych krawędzi. Niezależne czy linoryt jest wykonywany dłutem o węższej końcówce (np. V) czy szerszej końcówce (np. U) lub nawet nacinane nożem.
Charakterystyka:
- format: 25x35 cm (+/- 3mm)
- grubość: 2mm
- gładka powierzchnia
- elastyczne, odporne na załamania
Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej.
Do ich stworzenia można wykorzystać specjalną farbę offsetową (farba drukarska stosowana w maszynach poligraficznych), tusz kalkograficzny (np. RENESANS - intaglio ink) , farbę olejną, świetnie również sprawdzi się farba wodna (np. Essdee - block printing ink).
Produkt idealnie sprawdzi się dla artystów plastyków, hobbystów, uczniów szkół jak i osób początkujących.
Żeby wyczyścić użytą matrycę (wyryty linoryt na płycie linoleum) należy przetrzeć ją odpowiednim medium do użytej farby np.: wodą z mydłem, olejem, terpentyną bezzapachową, benzyną lakową czy innym rozpuszczalnikiem.
Sposób użycia dla początkujących:
- Naszkicuj to, co chcesz przenieść na linoleum. Szkic może zostać wykonany miękkim ołówkiem, bezpośrednio na płycie lub przeniesiony z kartki na linoleum za pomocą kalki ołówkowej. Naniesiony obrazek możemy utrwalić markerem lub cienkopisem permanentnym, żeby się nie rozmazywał.
- Pokryj płytę linoleum bejcą, barwnikiem lub transparentną farbą plakatową, by podczas wycinania odróżnić, który element został już wycięty, jednocześnie, by nie został zakryty wcześniej naniesiony szkic.
- Dłutem (profil V) możemy wycinać mniejsze elementy, nożem nacinać w potrzebnych miejscach, a szerszym dłutem (profil U) łatwo usuniemy tło lub większe elementy. Nigdy nie kieruj dłutem w swoim kierunku, wycinaj w linoleum zawsze od siebie, uważaj by nic nie znajdowało się na drodze cięcia np. druga dłoń. Zachowaj wszystkie środki ostrożności.
- Po wycięciu wszystkich elementów, zabezpiecz powierzchnię przed ubrudzeniem farbą. Użyj do tego starych gazet lub kartek.
- Nanieś farbę na płytkę (plexi lub szkła) by dokładnie i równomiernie rozprowadzić farbę na wałku. Dokładnie rozprowadź farbę na stworzonej matrycy.
- Odciśnij matrycę na kartce papieru (np. Accademia 200g, Fabriano Rosaspina 220g lub Canson Edition 250g). Możesz wspomóc się czystym wałkiem, prasą ręczną lub domowym sposobem np. łyżką drewnianą.
- Wykonaną odbitkę pozostaw do wyschnięcia, w zależności od użytej farby, praca będzie wysychała ok. od 1 h do 2 dni.
- Po zakończeniu pracy wyczyść wszystkie narzędzia. Dzięki temu matrycę można wykorzystać kolejny raz.
UWAGA!
Na brzegach mogą występować nierówności. Linoleum po rozpakowaniu należy położyć w ciepłym pomieszczeniu na równej powierzchni w celu wyprostowania (można dociążyć).
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.